Гінкго дволопатеве

 

 Родина Гінкгові
Рід Гінкго
Батьківщина - Китай

За своїми морфологічними ознаками це дерево - одне з найбільш архаїчних дерев нашої планети, що збереглося до наших днів. Виникло від первісних голонасінних дерев приблизно 300 млн років тому. Гінкго - єдиний нині живий представник «перехідної ланки» між папоротями й хвойними. Завдяки людині рослина поширена в багатьох країнах як декоративний вид. В Україні гінкго вперше з'явилося у 1818 році у Нікітському ботанічному саду в Ялті. Крім того, його можна зустріти у містечку Гоща Рівненської області, у містах Ужгороді і Мукачевому Закарпатської області.
Відступаючи з Києва у 1943 р., німці, серед інших трофеїв, вивезли з ботанічного саду жіночий екземпляр гінкго дволопатевого, що на десятиліття загальмувало розмноження в Києві цих реліктових дерев. В Харкові існує ботанічна пам'ятка природи з цими деревами, подібні зареєстровані і в інших містах. Сьогодні гінкго настільки поширилось у культурі, що важче знайти місцевість, де його нема, аніж де воно є. Гінкго дволопатеве, незважаючи на масове поширення, все ще вважається пам'яткою природи світового значення і занесене до Червоної книги МСОП як вид, що перебуває під загрозою вимирання. Геном гінкго має значний обсяг із великою кількістю повторів. Зокрема, там аномально багато копій генів, що беруть участь у хімічному захисті рослини від стресових станів, патогенів і шкідників. За оцінками дослідників, геном гінкго має розмір 10,61 млрд пар основ (приблизно в 3,3 рази більший за людський).
 В Японії і Китаї насіння гінкго вважають делікатесом і розводять як плодове дерево.
Перші згадування про лікувальні властивості листя гінкго зустрічаються в стародавніх рецептах традиційної китайської медицини, написаних за 2800 років до н. е. Препарати з гінкго відновлюють погіршені в результаті вікових змін пам'ять, слух, зір, мовні й рухові функції, усувають циркуляторну недостатність (включаючи атеросклеротичне й вікове походження), відновлюють еластичність і міцність судин, запобігають тромбозам мозкових і коронарних судин, сприяють нормалізації метаболізму тканин мозку, поліпшують живлення серцевого м'яза, допомагають зберегти цілісність і проникність клітинної стінки, запобігти приступам астми, мають заспокійливу й антиспазматичну дії.